第17回 日本映画祭(チェコ・プラハ) → → → 17. ROČNÍK FESTIVALU JAPONSKÉHO FILMU A KULTURY

FESTIVAL EIGA-SAI 2024

POSTUPUJTE PODLE INSTRUKCÍ

Japonsko je zemí, kde snad na každou činnost existuje návod, jak ji vykonávat tím správným způsobem. Děti jsou od mala vedeny k tomu, že zdravit je nutno nahlas. Svá pravidla má i telefonování, e-mailová komunikace, ale i sousedská spolupráce při zvelebování ulice či protipožární cvičení ve čtvrti na předměstí vašeho bydliště.

Jako návštěvníci Japonska se se slušným chováním a ochotou pomáhat, a to i přes jazykovou bariéru, setkáváme na každém kroku. A je do jisté míry nakažlivá. Už po několika dnech se při placení bezděčně začínáme uklánět a davy se prodíráme se slovem „sumimasen“. Sledujeme, jak Japonci nepředbíhají ve frontách, a začínáme je podezírat, že být součástí fronty a čekat je snad i baví. V zástupu lidí nikdo nereptá a nedívá se na hodinky. A jak je možné, že nikde nejsou poházené odpadky, když na ulici odpadkové koše téměř nepotkáte? Tato a další záhady nás fascinují. A to zejména, když si uvědomíme, že i přes nejrůznější kulturní odlišnosti jsou Japonci stejní lidé, jako jsme my.

Když vstupuješ do vesnice, respektuj její pravidla. Jsi-li v Římě, chovej se jako Říman. Jedno z lidových přísloví, které v naprosto stejném smyslu nacházíme jak v Japonsku, tak i v Evropě. Japonci jsou však od malička vedeni k dodržování psaných i nepsaných pravidel jejich společnosti mnohem silněji, než si my dovedeme představit. Již ve školce se učí, co přesně dělat třeba při zemětřesení. Ve škole a v zaměstnání pak k respektu k mnohem subtilnějším společenským zvyklostem. Čím více pravidel, tím méně svobody člověku zdánlivě zbývá, ale mohou to být také přesně daná pravidla, která naopak jedinci dávají návod a svobodu, jak s majoritní společností komunikovat. A v okamžicích krizí mohou právě pravidla zachraňovat životy, jak ukázaly smutné události ze začátku letošního roku. Učebnicově provedená evakuace všech 359 cestujících z hořícího letadla společnosti JAL za pouhých 90 sekund je toho potvrzením. A právě na tato pravidla se chceme očima filmových postav během festivalu podívat blíže. Hrdinové letošních filmů jsou mnohdy vrženi jako cizí element do zaběhlé fungující komunity. A každý z nich se musí se svou novou rolí tak trochu poprat a svoje postavení ve společnosti si vybudovat. Nám tak dávají šanci se nejen mnohdy dobře bavit, ale také se dozvědět o životě v Japonsku podstatné věci.

Filmy pro letošní ročník festivalu nám poskytla nadace The Japan Foundation ve spolupráci s Velvyslanectvím Japonska v ČR a distribuční společnosti GAGA a Shin-Ei Animation.

Dovolte nám upřímně poděkovat jak Vám, návštěvníkům za účast, tak sponzorům a partnerům festivalu, ale i všem jinak zúčastněným, za podporu a přízeň, kterou festivalu Eigasai už 17 let zachováváte. Těšíme se na shledávání jak v kině Lucerna, tak na dalších akcích Česko-japonské společnosti.    

EIGASAI 2024

KE STAŽENÍ

VSTUPENKY

 

Všechny filmy jsou v japonském znění se souběžnými českými a anglickými titulky.

Vstupné na jednotlivé filmy je 150 Kč, pro ZTP a seniory 120 Kč.

 

Pro děti do 10 let je vstup na film Šinčan a tajné umění ninžů zdarma.

 Slevu na vstupném lze uplatnit pouze na pokladně kina Lucerna.

 

Zvýhodněné akreditace za 900 Kč a ZTP/student/senior 650Kč.      

V prodeji od 8. 2. 2024. 

             

Filmové projekce se konají ve velkém sále kina Lucerna, Vodičkova 36, Praha 1.

Změna programu je vyhrazena.