Ztráty a nálezy

Po dvou komplikovaných letech pandemie jsme rádi, že Vám můžeme představit už 15. ročník festivalu japonského filmu a kultury Eigasai 2022, v alespoň trochu „normálních“ podmínkách.  Letošním tématem jsou „Ztráty a nálezy“, avšak není to téma jediné. Rádi bychom připomněli i japonský princip „omotenaši“ (srdce na dlani). Tento projev japonské tradiční pohostinnosti je patrně nejlepším způsobem, jak s pokorou pečovat o své hosty. Současná situace by nás měla inspirovat k ohleduplnosti a toleranci, které jsou stále lidskou přirozeností. Proto nám ze všeho nejdříve dovolte poděkovat Vám za vzájemnou ohleduplnost a vstřícnost při dodržování pravidel, bez nichž by se festival nemohl uskutečnit, a bez kterých by jen těžko mohl být příjemným zážitkem. 

Ztracené nebo zapomenuté věci se k nám někdy vrátí a jindy se po nich slehne zem. Spolu s věcmi se nám vracejí i vzpomínky a někdy nám přinesou i nový pohled na svět nebo milou osobu. To vše nás formuje a posouvá dál. Snad pro Vás takové budou i filmy, které Vám tímto představujeme.

Mít sny je vždy krásné. Studentka Šiori z filmu Kapka lásky se chce stát someliérkou, ale shodou okolností se na praxi dostane do vyhlášeného sakevaru. Ztratí na čas možnost studovat své milované víno ve Francii, ale po různých peripetiích objeví kouzlo tradičního japonského nápoje i své vlastní země. 

Tanabata je svátek, kdy se dějí zázraky. Dva lidé se mohou setkat jen jednou za rok. To se stane i hlavním hrdinům romantické komedie Jahodová píseň. Po deseti letech se potkají dva bývalí spolužáci a rozhodnou se z toho udělat pravidlo. Smutná událost, co je před lety rozdělila, je opět spojí a možná se přátelství změní v lásku.

V biografickém filmu Doma u Moriho si uznávaný malíř a kaligraf Morikazu Kumagai dobrovolně zvolí izolaci ve své zahradě, kterou neopustil posledních 30 let svého života. Získává vhled do života tvorů zde žijících, který je běžným lidem odepřen. Obraz excentrického umělce, jenž ze skromnosti odmítl řád japonské kultury, je zároveň jedním z posledních filmů oceňované herečky Kirin Kiki, která zde ztvárnila umělcovu manželku.

Dítě se rodí jako nepopsaný list. Pokud se ale narodíte do tradiční rodiny herců divadelního žánru kjógen, nejste obyčejné děti. Váš dědeček je hlavou rodu a pradědeček národním pokladem. Jsou vám čtyři roky a jste pokračovatelé rodové tradice. Nejtěžší je ale úloha otce, který v malém človíčku musí probudit lásku k už předurčené kariéře. Do zákulisí celého procesu se podíváme v unikátním časosběrném dokumentu Zrozeni ke slávě.  

Omotenaši-princip vřelé pohostinnosti, je denním chlebem každého majitele hotelu, ale mladší generaci moc neříká. Jejich život je příliš zaměřený na vlastní úspěch. Aby ho dosáhli, budou si muset hrdinové venkovské romance Hotel u jezera uvědomit, že nezáleží na vašem původu, jazyku, kterým mluvíte, či na postavení ve společnosti, ale na tom, co nosíte v srdci. Film je režijním debutem Jay Cherna, který pochází z Tchaj-wanu.     

Jaké to je, sdílet byt s duchem, ví naprosto přesně hlavní hrdinka komedie Krotitelka duchů. V rámci své brigády se stěhuje do bytů, kde někdo zemřel, a snaží se pomoci duchům nalézt klid. Když ale narazí na oběť vraždy, která je plna nenávisti, situace se značně zkomplikuje. Vrah musí být dopaden a pokud při tom dívka nalezne i spřízněnou duši, svět zůstane v rovnováze.

Závěrečný film festivalu s názvem Sbohem ústa nás zavede do světa nezávislé hudební scény, do okamžiku rozpadu dívčího dua Haru-Leo. Dívky čeká poslední turné a rozloučení s fanoušky. Dozvíme se, jak skupina vznikla, a co vedlo k jejímu rozpadu. Když do hudby vložíte kousek sebe, nezmizí, ale zůstane tam, dokud bude někdo hudbu poslouchat.

Film na sobotní odpoledne určený především mladším divákům nemusíme představovat. Můj soused Totoro je jedním z nejznámějších příběhů z produkce studia Ghibli. Život lidí se prolíná s kouzelným světem lesního ducha Totora. Vědí o něm jen dvě dívenky, které tu bez dozoru rodičů prožijí nejedno dobrodružství. Příběh, který pohladí srdce vám přineseme v japonském jazyce s českými titulky.


Děkujeme za přízeň, kterou festivalu Eigasai zachováváte i v této komplikované době a těšíme se na viděnou v kině Lucerna.


Klára Poskočilová